73% Latvijas iedzīvotāji neļauj savējiem braukt reibumā

Latvijas iedzīvotāji kļūst aizvien atbildīgāki, to apstiprina Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) veiktais pētījums “Sabiedrības attieksme pret auto vadīšanu reibumā”. 73% iedzīvotāju apgalvo, ka viņi atturētu iedzērušus draugus no sēšanās pie stūres, savukārt 18% aptaujāto atzīstas, ka viņi līdzcilvēku lēmumā tomēr neiejauktos.*

Pētījuma apkopojums liecina, ka ne visā Latvijā situācija ir vienāda. Izrādās, ka vislabākā situācija ir Vidzemē un Rīgā, kur 75% līdzcilvēku neļautu draugam braukt reibumā; bet mazāk atbildīga sabiedrība mīt Kurzeme, kur līdzcilvēku lēmumā vadīt transportlīdzekli reibumā iejauktos nedaudz vairāk nekā puse iedzīvotāju – 62%. Zemgalē 74% sabiedrības iestājas pret sēšanos pie stūres reibumā, bet Latgalē 70%.

Lai mudinātu cilvēkus uzņemties atbildību - pašam reibumā nebraukt un neļaut to darīt citiem, CSDD ar partneriem jau piekto gadu organizē kampaņu „Dusmīgs, toties dzīvs!”. Šogad kampaņā ir iesaistījušies Latvijā pazīstami mūziķi, aktieri, dīdžeji un citi viedokļu līderi, kuri aicina savus novadniekus lustīgi svinēt, bet vienlaikus arī atturēt jebkuru iereibušu cilvēku no sēšanās pie stūres reibumā. Tāpat CSDD sabiedrībai ar video klipa palīdzību rāda jaunus paņēmienus, kā neļaut draugiem sēsties iedzērušam pie auto stūres.

Kampaņas videoklipi: https://www.youtube.com/user/CSDDLatvia

CSDD apkopotie statistikas dati liecina, ka pērn, salīdzinot ar 2015. gadu, samazinājies bojā gājušo un ievainoto skaits. Ja 2015. gadā šāda veida satiksmes negadījumos bojā gājuši 18 cilvēki un ievainoto skaits bija 280, tad 2016. gadā bojā gāja 17 cilvēku, savukārt ievainoti bijuši 259 cilvēki.

Kampaņas laikā ar apdrošināšanas sabiedrības ERGO atbalstu ir izveidota interaktīva on-line karte, kurā norisināsies balsojums: Kurš novads atbildīgāks? Interaktīvajā kartē ikviens varēs iepazīties ar savā reģionā pazīstamu cilvēku video vēstījumiem un pievienoties tiem, atbildīgi apņemoties neļaut Līgo svētkos saviem līdzsvinētājiem braukt reibumā.

ERGO “Dusmīgā karte” pieejama ŠEIT: http://www.draugiem.lv/csdd/api/ergo-dusmiga-karte

„Strādājot apdrošināšanā, ik dienu redzam, ka Latvijā arvien pieaug līdzcilvēku atbildīga rīcība un sabiedrības izpratne par savu un apkārtējo drošību, īpaši piedaloties ceļu satiksmē. Katrs no mums var ietekmēt un veicināt godprātīgu braukšanas kultūru, tāpēc aicinām ikvienu Latvijas iedzīvotāju būt atbildīgam pret sevi, kā arī rūpēties par savu līdzcilvēku drošību, nepieļaujot braukšanu reibumā. Svarīgi, lai par to aizdomājamies ne tikai Līgo svētku laikā, bet arī ikdienā,” uzsver Ingrīda Ķirse, apdrošināšanas sabiedrības ERGO valdes locekle Baltijas valstīs.

* CSDD 2017.gada maijā veiktais pētījums „Sabiedrības attieksme pret automašīnas vadīšanu alkohola reibumā” sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru „SKDS”. Pētījumā aptaujāti 1004 iedzīvotāji, izmantojot tiešo intervijas metodi respondentu dzīvesvietā. Plašāki pētījuma dati tiks publicēti 13.jūnijā.