ERGO aicina būt modriem ūdenstilpņu tuvumā

Atpūtu vasarīgā svelmē cilvēki labprāt bauda ūdenstilpņu tuvumā. Diemžēl neapdomīga un neuzmanīga rīcība vai piesardzības trūkums ir cēlonis nelaimes gadījumiem uz ūdens vai tā tuvumā. Valstī kopumā šogad noslīkuši jau vairāk nekā 50 cilvēki. Arī apdrošināšanas sabiedrība ERGO šogad saņēmusi jau vairākus atlīdzības pieteikumus par traģiskiem negadījumiem uz ūdens, tāpēc ERGO aicina karstā un tveicīgā laikā nezaudēt galvu un parūpēties gan par savu, gan apkārtējo drošību.

Sinoptiķu prognozes iepriecina daudzus vasaras atpūtas cienītājus – nedēļas nogalē gaidāmi patiesi vasarīgi un karsti laikapstākļi, kad termometra stabiņš var pārsniegt 25 grādu atzīmi. Visticamāk daļa iedzīvotāju savu atpūtu šai nedēļas nogalei plāno ūdenstilpņu tuvumā, lai, atveldzējoties no karstās saules, varētu baudīt spirdzinošus jūras viļņus vai atpūtu upju vai ezeru tuvumā.

“Lai arī tveicīgā dienā nekas neveldzē labāk kā pelde, tomēr jāatzīst, ka atpūta pie ūdeņiem var radīt virkni papildu drošības riskus, jo sevišķi, ja cilvēki rīkojas neapdomīgi. Daudzi atpūtnieki neaizdomājas, ka strauja ķermeņa temperatūras maiņa, dodoties peldēties pēc ilgstošas atrašanās tiešo saules staru ietekmē, var radīt nopietnas veselības problēmas, tai skaitā krampjus un sirdsdarbības traucējumus. Daļa iedzīvotāju rīkojas pārgalvīgi, lecot ūdenī uz galvas vai, pārvērtējot savas spējas, mēģina pārpeldēt kādas ūdenstilpnes. Ik gadu statistikas dati liecina par vairākiem desmitiem noslīkušu cilvēku Latvijā. Arī ERGO šogad saņēmusi atlīdzības pieteikumus par vairākiem traģiskiem negadījumiem uz ūdens. Diemžēl nereti savus spēkus cilvēki pārvērtējuši vai rīkojušies neapdomīgi, atrodoties alkohola reibumā. ERGO aicina iedzīvotājus nepapildināt šo drūmo statistiku, ievērot pamata drošības noteikumus atpūtā pie ūdens un īpašu uzmanību pievērst bērnu drošībai. Arī festivāla Positivus apmeklētājus, atpūšoties jūras krastā Salacgrīvā, aicinām būt apdomīgiem, pieskatīt vienam otru un nezaudēt veselo saprātu, ja ir vēlme atveldzēties no karstuma jūras viļņos,” aicina Ilze Vējiņa, apdrošināšanas sabiedrības ERGO Atlīdzību regulēšanas departamenta vadītāja.

ERGO apkopotā informācija par negadījumiem ūdenstilpņu tuvumā liecina, ka nereti atpūtnieki būtu varējuši pasargāt sevi no nepatīkamiem pārdzīvojumiem, iepriekš nedaudz rūpīgāk apskatot vai izzinot izvēlēto atpūtas vietu. ERGO ir saņēmusi atlīdzības pieteikumus gan par grieztām brūcēm ezeru un upju krastos, par neveiksmīgas niršanas ūdenī rezultātā traumētu roku, kā arī traumām, kas gūtas, paslīdot uz slideniem akmeņiem jūras krastā. Ik gadu ERGO saņem arī atlīdzību pieteikumus par bērnu un arī pieaugušo cilvēku gūtām traumām, baudot atpūtu ūdens atrakciju parkos – visbiežāk cilvēki gūst traumas, paslīdot uz slapjām virsmām vai arī paša vai citu atpūtnieku neapdomīgas rīcības rezultātā.

Lai atpūta pie ūdens nestu tikai pozitīvas emocijas, ERGO aicina ievērot drošības pasākumus:

  • Izvēlieties oficiālās peldvietas. Ja tuvumā tādu nav, izvēlieties peldvietu ar lēzenu krastu, kam ir ciets pamats. Ja vēlaties atpūsties upes krastā, meklējiet vietu, kur mazāka straume un tuvumā nav atvaru.
  • Peldoties kopā ar draugiem vai ģimeni, pieskatiet savējos un sekojiet līdzi, kurš atrodas ūdenī, jo gadījumā, ja rodas kādas problēmas uz ūdens, svarīga ir nekavējoša rīcība.
  • Neleciet ūdenī no laipas vai tramplīna, ja neziniet, kas atrodas ūdenstilpnes gultnē. Nekādos apstākļos neleciet uz galvas.
  • Karstā laikā ūdenī ejiet lēnām, lai strauja ķermeņa temperatūras maiņa neizraisītu krampjus vai sirdsdarbības traucējumus.
  • Nepeldieties naktī, stiprā vējā vai negaisa laikā. Tumsā viegli var zaudēt orientēšanās spējas, savukārt vējā un negaisā var veidoties bīstamas straumes, kā arī pastāv zibens spēriena draudi.
  • Nekādā gadījumā nepeldieties alkohola reibumā, jo, atrodoties alkohola reibumā, būtiski samazinās koncentrēšanās un koordinācijas spējas, kā arī reakcijas ātrums, turklāt zūd spēja objektīvi novērtēt situāciju, piemēram, pieveicamo attālumu.
  • Pārbaudiet peldvietas tīrību, lai izvairītos no traumām, piemēram, kāju sagriešanas uz lauskām.
  • Pārliecinieties par līdzi paņemto bērnu peldēšanas prasmēm un zināšanām, kā rīkoties briesmu gadījumā. Ne brīdi neatstājiet bērnus bez uzraudzības ūdens tuvumā.