ERGO aicina vecākus pārrunāt ar bērniem satiksmes drošības riskus

Sākoties jaunajam mācību gadam, ERGO aicina vecākus pievērst lielāku uzmanību bērnu drošībai un pārrunāt ar bērniem iespējamos drošības riskus, īpaši atgādinot par satiksmes drošību.  Saskaņā ar Valsts policijas datiem šogad notikuši jau 295 satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti bērni. Teju puse negadījumu notikuši bērnam atrodoties auto pasažiera lomā, bet aptuveni 25% negadījumu notikuši bērniem pārvietojoties ar velosipēdu vai citu ierīci. ERGO apkopotā informācija liecina, ka neuzmanīga pārvietošanās uz ielas ar velosipēdu, skrituļslidām vai skrejriteņiem, kā arī pārgalvīga rīcība ir  galvenie nelaimes gadījumu iemesli.

ERGO dati liecina, ka nelaimes gadījumu apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaita īpatsvaram par bērnu traumām kopumā ir tendence pieaugt. 2018. gadā no visiem ERGO klientu pieteiktajiem nelaimes gadījumiem 22 % pieteikumu bija par traumām, kuras guvuši bērni vecumā līdz 18 gadiem, savukārt 2017. gadā šo pieteikumu īpatsvars bija 20 %.

Liela daļa bērnu vasaras brīvlaiku pavadījuši ārpus pilsētas, kur salīdzinājumā ar pilsētām ir mazāka satiksmes intensitāte. Atgriešanās pilsētā un mācību gada sākums nozīmē bērniem ne tikai jaunu dienas režīmu, bet arī vides maiņu, kur ir savādāki apstākļi un citi noteikumi. Vecākiem būtu jāpievērš lielāka uzmanība tam, vai bērns ir atbilstoši sagatavojies šai vides maiņai, atkārtojot satiksmes drošības noteikumus un pārrunājot dažādus drošības riskus, kas varētu apdraudēt bērna veselību un dzīvību, jo nereti traumas rodas nezināšanas vai pārgalvīgas rīcības dēļ. Arvien vairāk bērnu dodas uz skolu ar velosipēdiem, izmanto arī skrejriteņus un neizslēdzam iespēju, ka bērni uz skolu varētu vēlēties doties arī ar citiem braucamrīkiem, piemēram, līdzsvara dēļiem vai elektriskajiem skrejriteņiem, kas šosezon kļuvuši īpaši populāri. Elektrisko skrejriteņu plašā pieejamība un vienlaikus normatīvā regulējuma trūkums šiem transportlīdzekļiem rada papildu satiksmes drošības riskus, tāpēc ERGO aicina vecākus neatļaut saviem nepilngadīgajiem bērniem doties uz skolu ar elektriskajiem skrejriteņiem,” norāda Ilze Andersone, apdrošināšanas sabiedrības ERGO Atlīdzību regulēšanas departamenta vadītāja.

Ņemot vērā, ka satiksmes drošība ir ERGO korporatīvas sociālās atbildības jomas prioritāte, sākoties jaunajam mācību gadam, ERGO apkopojusi ieteikumus satiksmes drošībai un aicina vecākus pārrunāt tos ar bērniem.

Zini ceļu un jūties droši! ERGO aicina vecākus pārliecināties, ka bērns ir iepazinies ar ceļu satiksmes noteikumiem un pārzina ceļu no mājām līdz skolai un atpakaļ. Pirms skolas sākuma aicinām kopā ar bērnu izstaigāt ceļu no mājām līdz skolai un atpakaļ, pārliecinoties, ka bērns zina un ievēro visus drošības noteikumus attiecīgajā ceļa posmā.  

Svarīgi drošības elementi! Pārvietojoties pa ielu ar dažādām tehniskajām ierīcēm: velosipēdu, skrejriteni, skrituļslidām, līdzsvara dēli u.tml. ierīcēm, ERGO aicina lietot aizsargķiveri (mazākiem bērniem ķivere ir obligāta) un drošības elementus (roku un kāju aizsargus), lai pasargātu sevi un mazinātu traumas sekas kritiena vai negadījuma laikā.

Pārvietošanās līdzeklis atbilstoši vecumam! ERGO aicina vecākus pārrunāt ar bērniem drošu un vecumam atbilstošu ierīču lietošanu. Daudzās valstīs ir aizliegta elektrisko skrejriteņu lietošana bērniem līdz 12 vai 14 gadu vecumam, jo tie var attīstīt ātrumu pat virs 25 km/h. Kamēr Latvijā ceļu satiksmes noteikumos nav iekļauti speciāli noteikumi šim transportlīdzeklim, ņemot vērā citu valstu slikto pieredzi apstākļos, kad nav definēti konkrēti noteikumi, un paaugstināto negadījumu risku, ERGO aicina skolas vecuma bērnus neizmantot elektriskos skrejriteņus, dodoties savās ikdienas gaitās.  

Svarīgi dokumenti! Ja bērns ir sasniedzis 10 gadu vecumu un ikdienā pārvietojas ar velosipēdu pa velojoslām vai pa braucamo daļu, viņam obligāti nepieciešama velobraucēja vadītāja apliecība, proti, tuvākajā CSDD filiālē ir jānokārto ceļu satiksmes noteikumu un satiksmes drošības eksāmens (tests), ja tas jau nav izdarīts skolā.

Redzams un pasargāts! Tuvojoties rudenim, svarīgi parūpēties arī par bērnu redzamību uz ceļa – atstarotāju lietošanai un gaismu atstarojošu elementu esamība skolēna apģērbā vai skolas somā ir īpaši būtiska, lai bērns uz ceļa būtu pamanāms agrās rīta stundās un vakarpusē.  

Nelietot mobilās ierīces, atrodoties ceļā! Mobilā tālruņa lietošana, klausoties skaļu mūziku vai skatoties video pa ceļam, ejot uz skolu, novērš uzmanību no apkārt notiekošā, kas rada papildu riskus un apdraud bērnu drošību.

Papildu informācijai:

Agnese Grīnberga

 ERGO Komunikācijas vadītāja

Tālr.:67081941, mob.22323988

E-pasts agnese.grinberga@ergo.lv