Optimāls komplekts vīrietim

Autors: Aivars Pastalnieks
Žurnāls “Klubs”, 2022. gada aprīlis


Ja vīrieši par veselību rūpētos tāpat kā par savu auto, mūsu sabiedrības dzīves kvalitāte būtu daudz labāka. Viens no veidiem, kā vairot finansiālo drošības sajūtu, ir uzkrājumi, kā arī apdrošināšana un tās sniegtās iespējas, par kurām, jāatzīst, mūsu zināšanas nav diez ko spožas. Līdzās citiem pakalpojumiem apdrošināšanas sabiedrība ERGO nupat kā sākusi piedāvāt arī apdrošināšanu pret vēzi. Tas ir būtisks pavērsiens, lai ikviens iespējamā riska gadījumā nodrošinātu sev papildu finanšu spilvenu. Par to saruna ar ERGO dzīvības apdrošināšanas produktu attīstības vadītāju Baltijā Kasparu Zvirgzdiņu.

Vīrieši nelabprāt lasa par veselību.

Un vēža tēma ir vēl sensitīvāka. Vēža apdrošināšana ir tāda kā tabu tēma, no tās baidās. Bet tomēr ir jāsaprot – vēzis Latvijā ir viens no galvenajiem invaliditātes un nāves cēloņiem. Diemžēl tāda ir statistika. Tā ir augstas varbūtības lieta.

Kā šo barjeru pārvarēt?

Ja esi apdrošinājies, tu vari mierīgāk dzīvot. Ja nav uzkrāts liels drošības spilvens, apdrošināšana ir tā, kas tev palīdzētu konkrētā dzīves situācijā. Tās ir rūpes par sevi un apkārtējiem.
Varētu domāt – vēža apdrošināšana vairāk domāta vecumam. Bet pasaules statistika rāda, ka cilvēki saslimst arvien agrākā vecumā. Tas var būt saistīts gan ar vidi un pārtiku, gan gēnu maiņu, gan ar to, ka medicīna strauji attīstās – tagad identificē to, ko pirms 30 gadiem neidentificēja.

Vīriešiem pirmajā vietā joprojām ir prostata.

Jā, tas ir klasiski, sievietēm krūts vēzis, vīriešiem – prostata.

Kurā vecumā jūs iesakāt sākt domāt par apdrošināšanu?

Ļoti vērts sākt domāt tad, kad tev parādās ģimene, kredītsaistības. Tie ir galvenie elementi. Ja cilvēks saslimst ar vēzi, tā ir traģiska situācija gan viņam pašam, gan apkārtējiem. Bieži vien ir tā, ka nākas zaudēt vai mainīt darbu, jo galvenais fokuss ir uz ārstēšanos. Ja tev šajā brīdī ir kredītu slogs un maksājumi, situācija ir traka. Īpaši svarīgi, lai ģimenē apdrošināts būtu galvenais pelnītājs, un tas lielākoties ir vīrietis. Ja kas notiek ar viņu, tas ietekmē ģimenes labklājību.
Apdrošināšana periodā, kad cilvēks jaunāks, ir krietni lētāka. Piemēram, ja 35 gadus vecs cilvēks apdrošinās pret vēzi uz 20 000 eiro, viņam mēnesī tas maksātu 4,47 eiro. Ja uz tiem pašiem 20 000 apdrošinātos 50 gadu vecs cilvēks, tas būtu divreiz vairāk – 11,17.

Nav daudz.

Tas ir salīdzinoši maz, ja skatāmies, cik tērējam mašīnai, citām lietām. Latvijā cilvēkiem ir divreiz mazāki ienākumi nekā vidēji Eiropā. Bet, ja skatāmies, cik daudz cilvēku Eiropā iegulda dzīvības apdrošināšanā, kurā ir arī uzkrājošā sadaļa, ieguldījumu ir pat 20 reižu vairāk.

Un te mēs nonākam pie jautājuma – kāpēc?

Tas ir vairāku komponentu kopums. Viens ir ienākumi, kas mums ir zemāki nekā vidēji Eiropā, otrs – vēsturiskais fons. Mēs vairāk esam raduši fokusēties uz materiālām lietām, ko gribam iegūt uzreiz, attiecīgi lielāks uzsvars ir uz patēriņu tagad, nevis uzkrājumu veidošanu nākotnei.

Mēģināsim paanalizēt vīriešus ar atšķirīgu ienākumu līmeni.

Ja vīrietis ļoti labi pelna, viņam jau ir drošības spilvens.
Vēža apdrošināšana, ko piedāvājam, ir ļoti piemērota cilvēkiem, kuriem ienākumi ir vidēji vai zem vidējā un ir grūtāk izveidot uzkrājumu. Apdrošināšanas priekšrocība – maksājot salīdzinoši mazu mēneša maksu, tu vari nodrošināt lielu apdrošināšanas aizsardzību, kas kalpos kā finansiālās drošības spilvens gadījumā, ja notiek nelaime.
Ja runājam par vēža apdrošināšanu, Latvijā cilvēki apdrošinās vidēji uz 33 000 eiro. Igaunijā apdrošināšanas summa ir ap 49 000, Lietuvā – 28 000.
Apdrošināšanas summa var būt no 3000 līdz pat 100 000 eiro. Bet praktiski neviens neizvēlas minimālo.

Pieņemsim, ka cilvēks ir apdrošinājies. Kāds ir tālākais process?

Ja ir konstatēts ļaundabīgs audzējs, skatāmies, kas tas ir. Klients mums atsūta dokumentus, kas apstiprina diagnozi. Liels pluss šim produktam – mēs izmaksājam atlīdzību arī agrīnajās stadijās, sniedzot atbalstu jau pašā slimības sākumā. Vēža apdrošināšana paredz, ka ar atlīdzību klients var rīkoties pēc saviem ieskatiem – vai novirza ārstēšanai, kāda inovatīva medikamenta iegādei vai cita ārsta, psihologa, kuru neapmaksā valsts, pakalpojumiem. To var novirzīt arī kredīta vai citu sadzīves izmaksu segšanai. Ir daudz dažādu vajadzību, kam šie līdzekļi var būt noderīgi vēža diagnozes gadījumā.
Mēs redzam, ka Ziedot.lv vēža ārstēšanai tiek vāktas ļoti dažādas summas – 4000, 17 000, 29 000, 73 000, ir arī 112 000 eiro.
Apdrošināšanas gadījumā tev vairs nav tik ļoti jāpaļaujas uz ziedojumu vākšanu vai citu cilvēku atbalstu. Ir mazāk stresa un vairāk iespēju koncentrēties uz ārstēšanos.

Cik ātrā laikā cilvēks var tikt pie naudas?

Praksē tās ir vidēji septiņas dienas pēc apdrošināšanas atlīdzības dokumentu iesniegšanas.

Summa, ko viņš saņem, atkarīga no...

Vēža veida un stadijas. Piemēram, ja ir melanomas agrīnā stadija, samaksājam 20 procentus no apdrošinājuma summas.
Ja melanoma ir izplatījusies, maksājam 100 procentus. Tas attiecas arī uz citiem vēža veidiem, tajā skaitā prostatas vēža gadījumā. Vienīgā atšķirība ir invazīvs ādas vēzis (izņemot melanomu), kad tiek izmaksāti 10 procenti no apdrošinājuma summas.
Piemēram, mūsu kliente Igaunijā bija apdrošinājusies uz 43 000 eiro, viņai konstatēja krūts vēzi sākumstadijā. Uzreiz tika izmaksāta atlīdzība 8600 eiro. Ja iestāsies tālāka stadija, tiks izmaksāta visa apdrošināšanas summa.

Kādi ir ERGO vēža apdrošināšanas polises plusi?

Vēža apdrošināšana paredz atlīdzības izmaksu arī slimības agrīnajās stadijās. Vēl kas būtiski – ja apdrošinās vecāks, mēs automātiski apdrošināšanas polisē iekļaujam visu bērnu apdrošināšanu līdz 18 gadu vecumam.
Viņiem apdrošinājuma summa ir puse no mammas vai tēta apdrošināšanas summas, līdz 25 000 eiro. Tātad tu esi parūpējies par sevi un bērniem. Ja pret vēzi apdrošinās abi vecāki, bērns saņem dubultu aizsardzību.
Mūsu gadījumā apdrošināšanas polises līguma darbības laiks ir ļoti plašs – ja cilvēks vienreiz iegādājas polisi, piemēram, 35 gadu vecumā, viņš to var iegādāties uz 30 gadiem. Ja pēc gada kas mainās, viņš var atteikties. Bet tomēr ir svarīgi iegādāties uz ilgāku periodu, lai nebūtu polises pārtraukumu.

Vai ir ģimenes, kurās pret vēzi apdrošinājies gan vīrietis, gan sieviete?

Ir, jo nereti, kad ņem kredītu, otra persona ir galvotāja, un tad abi cilvēki apdrošinās.
Šobrīd mēs vairāk runājam par vēža apdrošināšanu, bet tā nosedz vienu segmentu.
Es vienmēr iesaku skatīties kompleksi un apdrošināties ne tikai pret vienu risku, bet padomāt arī par dzīvības un invaliditātes apdrošināšanu.
Tāpat ir vērts izmantot arī uzkrājošo apdrošināšanu.
Tas ļoti labi strādā. Latvijā arī valsts atbalsta uzkrājošās apdrošināšanas veikšanu. Piemēram, ja tu iemaksā 1000 eiro, vari saņemt atpakaļ iedzīvotāju ienākuma nodokli 200 eiro apmērā.
Mums ļoti daudz kredītņēmēju izvēlas dzīvības un invaliditātes apdrošināšanu, lai pasargātu ģimeni un tā nepaliktu bez īpašuma.
Tātad es iesaku uz trim lietām skatīties kopā – tu apdrošini dzīvību, vēzi un invaliditāti.
Tas vīrietim būtu optimāls komplekts.

Jāatzīst, daudzi vīrieši neko daudz nezina par veselības apdrošināšanu, tās priekšrocībām.

Es teiktu, ka ne vīrieši, bet cilvēki vispār.
Latvijā ir prakse, ka bieži vien darba devējs pērk veselības apdrošināšanu.
Zināšanas nav augstā līmenī. Ļoti daudzi nezina, kas, piemēram, ir dzīvības un kas – dzīvības uzkrājošā apdrošināšana. Viņiem tā asociējas ar nelaimes gadījumiem. Taču uzkrājošā dzīvības apdrošināšana kļūst arvien populārāka.

Vai var teikt, ka apdrošināties nekad nav par vēlu?

Idejiski jā, bet pret vēzi varam apdrošināt līdz 64 gadiem. Pēc tiem risks saslimt ļoti strauji pieaug un apdrošināšanas prēmija kļūst nesamērīgi liela, tāpēc arī ir ieviests šis vecuma slieksnis.

Ko darīt tam, kuram ir virs 64?

Tad vairāk jāpaļaujas uz saviem uzkrājumiem, kā arī bērnu un valsts atbalstu vēža ārstēšanā. Bet vispār ir klasiska pieeja – cilvēkam jau no agrākiem gadiem jāsāk rūpēties par finansiālo spilvenu tieši tāpat kā par savu veselību.

Kaspar, kam pats esat apdrošinājies?

Man ir uzkrājošā, nelaimes gadījumu un dzīvības apdrošināšana. Tā kā vēža apdrošināšana ir jaunums, domāju paņemt vidējo summu un arī to iekļaut polisē. Tas vienkārši ir jāizdara.
Pirmo polisi noslēdzu 2005. gadā. Ņemot vērā, ka valsts nosaka nodokļu atvieglojumus uzkrājošajai dzīvības apdrošināšanai, princips, ko cenšos ievērot, – katru gadu šos desmit procentus no ienākumiem veltu uzkrājošajai apdrošināšanai. Tas mani stimulē.

Jums ir riskants dzīvesveids?

Šobrīd mazāk riskants, bet padsmit dzīves gadus nodarbojos ar aktīvo sportu – orientēšanās piedzīvojumu sacīkstēm, kur jābrauc ar riteni, laivām, jāpeld, jākāpj kalnos.
Garākā sacensība, kurā piedalījos, bija 41 stunda nonstopā, tāpēc man bija svarīgi apdrošināties arī pret nelaimes gadījumiem.

Tas bija brīdis, kad nopietni sākāt domāt par apdrošināšanu?

Sāku nedaudz agrāk. Brīdī, kad parādījās ģimene. Tas lika pārdomāt – ja ar mani kas notiek... Man ir trīs bērni. Pirmais piedzima 22 gados. Bet doma par apdrošināšanu nāca apmēram 30 gadu vecumā, kad parādījās kredītsaistības. Tas – hop! – kā pa seju iesita! Plus tas, ka pats strādāju apdrošināšanā.

Ko teiksiet tiem, kuri domā, ka apdrošināties nozīmē piesaukt slimību?

Tādi ir un būs. Var ievērot strausa taktiku, bet var dzīvei pieiet pragmatiskāk.

Vīriešu attieksmē pret savu veselību kas mainās?

Visā sabiedrībā iet uz labo pusi.

Mēs zinām, kas ir KASKO. Kā transformēt vīrieša uztveri, lai viņš tāpat kā par savu auto rūpētos arī par veselību?

Ja ar auto kas notiks vai tev tas nepatiks, būs cita mašīna. Tad vēl cita. Bet, ja gadīsies ķibele ar veselību vai tevis nebūs, tev vairs nevajadzēs nevienu mašīnu un arī tevi pašu nebūs iespējams aizstāt kā mašīnu. Tāpēc svarīgi jau laikus salikt vērtību skalas, kas ir svarīgāks. Tas, ka tev ir mašīna, ir forši, bet tā pamatvērtība jau esi tu pats, tu ģenerē savus un ģimenes nākotnes ienākumus. Tu veido attiecības, ģimeni, karjeru, savus sasniegumus, līdz ar to arī esi vislielākā vērtība.

***

Konsultācijai par vēža apdrošināšanu piesakies ŠEIT un saņem atbildes uz visiem interesējošiem jautājumiem!