Ideālai mājokļa apdrošināšanai jāaptver visas risku grupas

Informācija publicēta: 24.11.2021.

Iedomāsimies mierīgu sestdienas vakaru ģimenes lokā: garda maltīte, draudzīgas sarunas…. līdz to pārtrauc dusmīga kaimiņa ierašanās. Viņa vannas istabā no griestiem gāžas ūdens. Jūsu dzīvoklī pirmajā mirklī nekas neliecina par tehniskām problēmām, taču pēc negadījuma novēršanas vienalga ir jārisina jautājums: kurš maksās par vannas istabas remontu?

Ikvienas apdrošināšanas sabiedrības pārstāvis apliecinās: nejauša zemāk esošā kaimiņu mājokļa appludināšana ir viena no visbiežākajām ķibelēm, par ko apdrošināšanas atlīdzību pieprasa dzīvokļu īpašnieki. ERGO speciālisti lēš, ka tā notiek katrā otrajā gadījumā. Nereti vienlaicīgi tiek appludināti dzīvokļi pat vairākos ēkas stāvos.

Tās nav patīkamas sajūtas nevienam no incidentā iesaistītajiem. Šajā brīdī precīzi atklājas visas iegādātās mājokļa apdrošināšanas polises priekšrocības un arī trūkumi. Ja ar apdrošināšanu viss ir kārtībā, tad aprakstītajā gadījumā atliek tikai savam apdrošinātājam iesniegt zaudējumu pieteikumu kopā ar kaimiņa pretenziju un neraizēties par pēkšņiem papildu izdevumiem, kas, analizējot ERGO izmaksātās apdrošināšanas atlīdzības par plīsušu ūdensvadu radītajiem zaudējumiem, ir vidēji ap 1000 eiro.

Svarīgākie apdrošināmie riski dzīvoklim un privātmājai atšķiras

No negadījumiem, kas var skart mājokli, vispostošākās ir ugunsnelaimes. Iespējams, paši esam ziedojuši naudu cilvēkiem, kuri ugunsgrēkā ir zaudējuši māju ar visu iedzīvi. Taču, ja māja un iedzīve būtu apdrošinātas, tad atjaunošanai nepieciešamos līdzekļus segtu apdrošinātājs. ERGO speciālistu apkopotā statistika apliecina, ka pēdējo trīs gadu laikā vidējā izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība par ugunsgrēkā cietušu privātīpašumu ir ap 9000 eiro, bet lielākā atlīdzība – ap 110000 eiro.

Privātmāju īpašnieki visbiežāk piesaka atlīdzības par mājas ūdensvadu avāriju, dabas stihiju un trešo personu prettiesiskas rīcības (zādzību, īpašuma bojājumu) radītajiem zaudējumiem. Savukārt dzīvokļu īpašnieki – par ūdensvada avāriju, trešo personu prettiesiskas rīcības un ugunsnelaimju izraisītajiem postījumiem.

Tādēļ ir vērts meklēt atbildi uz jautājumu: kādai tad jābūt ideālai mājokļa apdrošināšanas polisei, lai negadījums neizvērstos par pamatu nelaimei? Tai jānosedz būtiskākās risku grupas: konkrētā nekustamā īpašuma apdrošināšana, iedzīves apdrošināšana un civiltiesiskās atbildības apdrošināšana.

Pirmā risku grupa: konkrētā nekustamā īpašuma apdrošināšana

Konkrētā nekustamā īpašuma apdrošināšana ļauj būt pasargātam no pašam mājoklim (dzīvoklim vai mājai) nodarītajiem postījumiem, ko radījušas, piemēram, ugunsnelaimes, eksplozijas, zibens spērieni, ūdensvada, kanalizācijas vai apkures sistēmu avārijas, dabas stihijas, zādzības ar ielaušanos, laupīšana vai vandālisms.

Citiem vārdiem sakot, tas nozīmē, ka kritiskā brīdī būs pieejams finansiāls atbalsts, kas ļaus ātrāk atkopties pēc negadījuma un pārlieku neraizēties par tā radītajām sekām.

Tiesa, pērkot nekustamā īpašuma apdrošināšanas polisi, kā arī tās darbības laikā ir vērts pievērst uzmanību apdrošinājuma summām. Proti, kaut aptuveni apsvērt, cik varētu izmaksāt atjaunošanas darbi pēc nelaimes gadījuma. Iemesls ir vienkāršs: nekustamā īpašuma atjaunošana kļūst aizvien dārgāka. Būvniecības speciālisti lēš, ka patlaban vienkāršas ēkas būvniecība izmaksā ap 1300 eiro kvadrātmetrā. Un, jādomā, reti kurš nebūs pamanījis, cik strauji veikalos ir pieaugušas pat sīkiem remontiem nepieciešamo būvmateriālu cenas.

Ja apdrošināšanas summa nav mainīta daudzus gadus vai arī tā ir izvēlēta pārāk zema, tad, notiekot nelaimei, ar izmaksāto atlīdzību vienkārši nepietiks. Tādēļ pirms līguma slēgšanas vai pagarināšanas regulāri ir jāpakonsultējas ar speciālistu un jāizvērtē, vai ar polisē ierakstīto summu pietiktu reālai mājokļa atjaunošanai. Automātiska līguma pagarināšana ir ērta, taču arī šādā gadījumā, tuvojoties līguma datumam, ir vērts pārliecināties par summu atbilstību aktuālajām būvmateriālu izmaksām. 

Otrā risku grupa: iedzīves apdrošināšana

Iedzīves apdrošināšana sniedz drošības sajūtu saistībā ar sadzīvē izmantojamu lietu vai vērtīgu priekšmetu bojāšanu vai nozagšanu. Tā var būt visa iedzīve mājoklī (mēbeles, sadzīves tehnika, apģērbs, datortehnika), tikai neaizmirstam arī par vērtslietām, velosipēdiem un mājdzīvniekiem!

Apdrošinātāju pieredze liecina, ka cilvēki bieži vien iedzīvi un pašu mājokli uztver kā vienu veselumu, nepadomājot, ka patiesībā tā īsti nav. Apdrošināts mājoklis ne vienmēr nozīmē to, ka ir apdrošināts arī ģimenes vakara uzmanības centrs – lielais televizors – vai visi ģimenes datori.

Tāpēc vienmēr vērts pārliecināties, vai iegādātajā apdrošināšanas polisē ir norādīts, ka ir apdrošināta arī iedzīve.Tās riski pārsvarā tiek saistīti ar zādzībām vai vandālismu, bet telpu applūšana vai ugunsgrēks ir tie negadījumi, kas iedzīvi izposta neatgriezeniski. Ja tā ir apdrošināta, tad, iestājoties apdrošināšanas gadījumam, saņemtā atlīdzība atvieglos jaunas sadzīves tehnikas, datora vai mēbeļu iegādi.

ERGO praksē ir bijuši gadījumi, kad atlīdzība par garnadžu izdemolētu mājokli un tā iekārtojumu, meklējot un nozogot vērtīgas rotaslietas, sasniedza piecpadsmit tūkstošus eiro.

Trešā risku grupa: civiltiesiskās atbildības apdrošināšana

Civiltiesiskās atbildības apdrošināšana ļauj nepārdzīvot par nejaušības vai bezdarbības dēļ trešajām pusēm nodarītajiem zaudējumiem. Jāatceras, ka no pilnīgi nejaušiem negadījumiem nav pasargāts neviens, tie var notikt jebkurā vietā un laikā.

Apdrošinātāju pieredze liecina, ka privātpersonas civiltiesiskās atbildības apdrošināšana visbiežāk noder vai būtu noderējusi situācijās, kas saistās ar kaimiņu nopludināšanu, bērnu nejauši nodarītiem zaudējumiem, kā arī, pārvietojoties ar kādu no alternatīvajiem transporta līdzekļiem – velosipēdu, skrejriteni vai kādu citu no tiem.

Mēs ļoti bieži nenovērtējam, cik svarīga var būt šāda apdrošināšanas veida iekļaušana polisē. Piemēram, dodoties atpūtas braucienā pa Latviju, kādā apskates objektā nejauši tiek salauzts vai bojāts dārgs aprīkojums. Pagalmā, spēlējoties ar bumbu, bērns kaimiņa mašīnai izsit stiklu. Suns, ignorējot ieaudzināto uzvedību, pamanās kādu sakost. Visām šīm nepatīkamajām situācijām var būt un var arī nebūt nelāgas finansiālas sekas.

Sirdsmiers – par eiro?

Lai mudinātu cilvēkus padomāt par civiltiesiskās atbildības svarīgumu, ERGO ir izveidojis īpašu piedāvājumu “Sirdsmiers par vienu eiro”, mājokļa apdrošināšanas polisē iekļauto civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas cenu nosakot viena eiro apmērā. Piedāvājums būs spēkā līdz šī gada 15.decembrim.

Iegādājoties mājokļa apdrošināšanas polisi, vienmēr ir svarīgi izvērtēt, vai polise patiešām nosedz visus riskus, ar kuriem ikdienā var nākties sastapties. Tāpat jāapsver prioritārie riski, kuri būtu jāapdrošina obligāti. Piemēram, ja ģimenē ir pusaugu bērni, būtu svarīgi pārliecināties, vai ir pietiekams civiltiesiskās atbildības segums. Mazie ir zinātkāri un kustīgi, tādēļ pavisam nejauši var nodarīt zaudējumus, kurus bez apdrošināšanas atlīdzināt nebūs viegli.

ERGO aicina klientus visu rūpīgi apdomāt, iedziļināties izvēlētās apdrošināšanas programmas niansēs un vajadzības gadījumā nekautrēties lūgt padomu apdrošināšanas speciālistiem. Lai tiešām – sirdsmiers.