Velozādzību skaits pieaug: kā pasargāt savu braucamrīku
28.03.2025.
Iestājoties siltākam laikam, arvien vairāk cilvēku ikdienā pārvietojas ar velosipēdiem, līdz ar to pavasara un vasaras sezonā palielinās arī velosipēdu zādzību skaits. Valsts policijā pērn kopumā reģistrētas 1466 velozādzības, kas ir par 12% vairāk nekā gadu iepriekš. Garnadži braucamrīkus mēģina nozagt biežāk un plānotāk, turklāt apdrošināšanas sabiedrībā ERGO saņemtie atlīdzību pieteikumi liecina, ka zagļi viegli tiek galā ne vien ar braucamrīku drošības slēdzenēm, bet arī meistarīgi piekļūst tiem slēgtās telpās – pagrabos, kāpņu telpās un garāžās.
“Liela daļa velosipēdu zādzību notiek no šķietami drošām vietām, kurās iekļūt var tikai ar kodu vai atslēgu, piemēram, no kāpņu telpām, un ļoti bieži nozagtie velosipēdi ir pieslēgti. Telpu durvis tiek uzlauztas un drošības slēdzenes pārgrieztas. Tas nozīmē, ka pat dubulta drošība garnadžiem nav šķērslis, sevišķi, ja noskatītajam divritenim ir liela vērtība, liecina apdrošināšanas atlīdzībām pieteiktie velozādzību gadījumi. Daudziem velosipēdu īpašniekiem šķiet, ka ir gana tikai ar vienu no minētajiem drošības pasākumiem, taču jāņem vērā, ka profesionāli zagļi darbojas mērķtiecīgi un plānveidīgi. Tajā pašā laikā – ja velosipēds ir ļoti viegli pieejams zādzības veikšanai, garnadži to, visticamāk, nešķiros pēc vērtības un piesavināsies, izmantojot situāciju,” norāda ERGO Atlīdzību regulēšanas departamenta direktore Sanita Rubene.
“Lai zādzības gadījumā pasargātu sevi no finansiāliem zaudējumiem, velosipēdu ir ieteicams apdrošināt, tomēr izšķiroša joprojām ir ikdienas piesardzība – svarīgi ir gan izvēlēties drošu vietu velosipēda novietošanai un izturīgu slēdzeni, gan piefiksēt velosipēda datus, tostarp modeli un rāmja numuru. Šī informācija atvieglo zādzības izmeklēšanu, kā arī apdrošināšanas gadījuma izvērtēšanu,” papildina ERGO pārstāve.
Apdrošinātāja praksē reģistrēti ne tikai gadījumi, kad nozagti velosipēdi, bet arī situācijas, kad paņemtas atsevišķas to detaļas, piemēram, riteņi. Zādzības visbiežāk notikušas naktī un klusākās vietās, kur cilvēku plūsma ir mazāka vai nav videonovērošanas kameru. Zādzību veikšanas apstākļi liecina, ka šie noziegumi parasti ir pārdomāti, nevis impulsīvi, tāpēc nozīme ir katram sīkumam: kur velosipēds atstāts, kā pieslēgts, cik vienkārši ir to aizvest. Jo mazāk šķēršļu, jo lielāka iespēja, ka velosipēds kļūs par garnadžu mērķi.
Noziedzinieki darbojas ātri, gudri un klusi
Velosipēdu zādzību skaits Latvijā pieaug – Valsts policija 2023. gadā reģistrēja 1313 zādzību gadījumus, bet pērn – jau par 153 vairāk jeb 1466 zādzības. Arī šogad situācija nav iepriecinoša – līdz marta vidum Valsts policijā saņemti 144 iesniegumi par velozādzībām, un iepriekšējo gadu pieredze rāda, ka siltajos mēnešos šis skaits parasti pieaug īpaši strauji.
“Zādzības notiek visa gada garumā, tomēr līdz ar siltā laika iestāšanos – aizvien vairāk. Zagļi ir aktīvi gan publiskās vietās, gan iekštelpās – īpaši bieži velosipēdi tiek nozagti no daudzdzīvokļu namu kāpņu telpām,” apliecina Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gžibovska.
“Diemžēl mēs regulāri saskaramies ar situācijām, kurās cietušais nespēj sniegt pilnvērtīgu informāciju par nozagto īpašumu – nav piefiksēts rāmja numurs, precīzs modelis un nav fotogrāfiju, kas ievērojami apgrūtina meklēšanas un identifikācijas procesu. Mēs aicinām katru velosipēda īpašnieku reģistrēt braucamrīku e-CSDD datubāzē un laikus fiksēt būtiskākās braucamrīka pazīmes – tas ir neliels solis, kas zādzības gadījumā var būt ļoti nozīmīgs un atslogot izmeklēšanas darbu,” turpina G. Gžibovska.
Zādzību skaits liecina, ka garnadži ir aktīvi un ne vienmēr šķiro starp “lētāku” vai “dārgāku” braucamrīku, jo svarīgāka ir viegla piekļuve un iespēja rīkoties ātri. Valsts policija un ERGO sniedz ieteikumus, kas palīdzēs pasargāt velosipēdu.
1. Reģistrē velosipēdu e-CSDD sistēmā: https://www.csdd.lv/velosipedu-registracija/vispariga-informacija
2. Fiksē būtiskāko informāciju par velosipēdu: rāmja numuru, individuālās pazīmes (uzlīmes, skrāpējumi, īpaši aksesuāri) un uzņem vismaz vienu foto ar velosipēdu.
3. Izmanto kvalitatīvu slēdzeni – vislabāk “U” tipa slēdzeni vai izturīgu ķēdi. Izvairies no lētām trosītēm.
4. Pieslēdz rāmi, nevis tikai riteni, vēlams, pie nekustīga, stingra objekta.
5. Velosipēdu neglabā kāpņu telpā, ja iespējams – drošākā vieta joprojām ir dzīvoklis vai privāta, slēdzama telpa.
6. Novieto velosipēdu zem videonovērošanas kamerām – tas garnadžus var atturēt no zādzības, bet zādzības gadījumā – palīdzēt vieglāk atrast noziedznieku.
7. Nepērc aizdomīgas izcelsmes velosipēdus – pārbaudi rāmja numuru pirms iegādes, lai neapzināti nekļūtu par nozieguma līdzdalībnieku.
8. Apdrošini velosipēdu, lai pasargātu sevi no finansiāliem zaudējumiem zādzības gadījumā. Velosipēda zādzības un bojājumu risku ir iespējams iekļaut ERGO mājokļa iedzīves apdrošināšanā.
Papildu informācija:
Guna Kaše
komunikācijas projektu vadītāja
ERGO Insurance SE Latvijas filiāle
ERGO Life Insurance SE Latvijas filiāle
Skanstes iela 50, Rīga, LV-1013
Tālr. 67081941
Mob.tālr. +371 26041749
E-pasts: guna.kase@ergo.lv